Over 3000 personer har signert en kampanje som krever at NRK stanser bruken av jegerprofilen Isak Dreyer som frontfigur, mens han står tiltalt for grov ulovlig bjørnejakt i Sverige.
Rettssaken mot Isak Dreyer for grov ulovlig bjørnejakt i Sverige startet denne uken, samtidig som NOAHs underskriftskampanje mot NRKs bruk av ham som profil har passert 3000 støttespillere. Kampanjen retter seg mot det dyrevernorganisasjonen mener er en uklar og uansvarlig linje fra statskanalen i møte med alvorlig miljøkriminalitet.
Isak Dreyer er tiltalt sammen med fem andre jegere, deriblant en svenske. Dreyer har bedyret sin uskyld og har hevdet at det ikke var han som skjøt. Politiet fant imidlertid et bjørneskinn av en bjørneunge da boligen hans ble ranssaket.
Over 3000 krever konsekvenser
NOAHs digitale opprop samler støtte fra mennesker som reagerer på at NRK fortsatt profilerer Dreyer i ulike programmer, også jaktprogrammer, mens han står tiltalt for grov ulovlig bjørnejakt. For mange av dem som signerer, handler saken om hvilket signal en stor, offentlig finansiert statlig kanal sender når en slik profil får fortsette som programleder.
Leder i NOAH, Siri Martinsen, mener NRK ikke kan lene seg på at rettsprosessen går sin gang uten å ta et klart verdivalg i egen programprofilering.
Når ulovlig jakt ikke får tydelige konsekvenser
Siri Martinsen
– NRK kan ikke fortsette å løfte frem en profil som er tiltalt for alvorlig miljøkriminalitet. Som statskanal har de et særlig ansvar for hvilke verdier de formidler. Når ulovlig jakt ikke får tydelige konsekvenser, bidrar det til å normalisere alvorlige lovbrudd mot dyr og natur, sier leder i NOAH, Siri Martinsen i en uttalelse.
Strid om verdier i statskanalen
NOAH knytter kritikken til den rollen NRK har som offentlig finansiert allmennkringkaster med bred gjennomslagskraft. Organisasjonen mener hvilke personer som gis plass som «frontfigurer» i kanalen, er mer enn et programvalg – det oppfattes som en verdimarkør.
Denne saken handler ifølge NOAH ikke bare om Dreyer som enkeltperson, men om hvilke normer NRK etablerer for jakt og naturvern når de lar en tiltalt jaktprofil være et sentralt ansikt utad. Organisasjonen mener det påvirker både holdninger til rovdyr og oppfatningen av hvor alvorlig ulovlig jakt faktisk er.
Bakteppe: Ulovlig rovviltjakt som miljøkriminalitet

Saken mot Dreyer inngår i et større bilde der ulovlig jakt på store rovdyr trekkes fram som et vedvarende problem i Skandinavia. Økokrim har i en fersk rapport beskrevet illegal jakt på rovdyr som omfattende og pekt på at denne typen lovbrudd regnes som alvorlig miljøkriminalitet.
NOAH viser til denne utviklingen når de kritiserer NRKs håndtering. I organisasjonens øyne blir det ekstra problematisk dersom en profil som kobles til slik kriminalitet samtidig brukes i underholdende formater som når bredt ut.
Frontfigur med omstridt jaktbakgrunn
For NOAH er det avgjørende at en NRK-profil som forbindes med ulovlig jakt på fredede, rødlistede dyr, ikke samtidig løftes frem som jaktfrontfigur på en kanal finansiert av fellesskapet. Organisasjonen peker på at Dreyer i tillegg er anmeldt for ulovlig import av bjørneskinn, og mener helheten gir et bilde som ikke bør forenes med rollen som jaktprofil i statskanalen.
velger å bruke fellesskapets midler til å promotere en jaktprofil
Siri Martinsen
– Når en NRK-profil knyttes til illegal jakt på fredede dyr, er det uforenelig med rollen som «frontfigur» for en offentlig finansiert kringkaster. NOAH mener det er uakseptabelt at NRK aktivt velger å bruke fellesskapets midler til å promotere en jaktprofil som er knyttet til ulovlig jakt på rødlistede dyr, og som også er anmeldt for ulovlig import av bjørneskinn, sier Martinsen.
NOAHs kampanje fortsetter å samle nye signaturer mens rettssaken i Sverige pågår, og organisasjonen legger press på NRK for å få kanalen til å markere et tydelig skille mot ulovlig jakt.







