back to top

77 kroner per laks – en oppskrift på miljøkriminalitet

- Advertisement -

Det koster altså 77 kroner å drepe en laks i Norge. Ikke ved å kjøpe den på butikken – der koster den betydelig mer – men ved å slippe den ut i naturen som en levende miljøbombe.

Dette er en Leder, og Fauna.no står ansvarlig for innholdet.

Da 35.000 oppdrettslaks rømte fra Aller Aqua Norway sitt anlegg i Sognefjorden i oktober 2022, skulle man tro at regningen ble salt. Men nei da. Med en bot på 2,7 millioner kroner får selskapet en faktura på nøyaktig 77,14 kroner per rømmelaks. Til sammenligning koster en fersk laks på 3-4 kilo gjerne 300-400 kroner i butikken, uten at det har noen direkte sammenheng.

Syk rabatt på syke laks

Det som gjør hele saken enda mer absurd, er at deler av den rømte fisken var syk av pankreassjukdom og kjønnsmoden. Altså ikke bare 35.000 laks, men 35.000 syke laks som ble sluppet løs i en nasjonal laksefjord under gyteperioden for villaks. Det er som å selge fordervede matvarer til full pris, bare at her får man rabatt for å forgifte miljøet.

Lønnsomme lovbrudd

Med elleve avdekke regelbrudd og en opprinnelig bot på 4,5 millioner kroner, klarte selskapet faktisk å tjene 1,7 millioner kroner på å gå til retten. Dette er bedriftsøkonomi på sitt mest perverse – det lønner seg bokstavelig talt å bryte loven og satse på at domstolene ser mildt på saken.

Når fiskeridirektør Frank Bakke-Jensen gleder seg over at dommen «fastset viktige prinsipp», er det kanskje prinsippet om at miljøkriminalitet er en lukrativ forretningsmodell han sikter til. For med straffer som dette, blir det billigere å ødelegge naturen enn å følge regelverket.

77 kroner per laks. Det er ikke en straff – det er en ganske bra prisavslag.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Takk for at du leser Fauna.no. Ta gjerne kontakt via Signal (kryptert) eller WhatsApp (kryptert) for telefon nummer 95844091. Send oss gjerne en vanlig e-post dersom du ikke trenger nettbeskyttelse: fauna@fauna.no

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Tusenvis av oppdrettslaks på rømmen i Lofoten

Store mengder laks på rømmen etter skade på oppdrettsanlegg. Gjenfangstoperasjon pågår for fullt i Lofoten.

Vant millioner på å ta saken til retten

Det ble svært lønnsomt å ta saken til tingretten.

Hvem skal dø for økologisk mat?

Halvparten av verdens befolkning eller resten av naturen? Jordbruksdebatten har nådd et dramatisk høydepunkt der begge sider overser den åpenbare løsningen.

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!