Statsforvalteren har besluttet å utvide fellingsområdet for ulv etter nye observasjoner i Hamar og Stange.
Statsforvalteren har besluttet å utvide fellingsområdet for ulv etter nye observasjoner i Hamar og Stange. Den opprinnelige tillatelsen, som ble gitt 16. mai 2024, omfattet deler av Våler, Åsnes, Grue, Nord-Odal, Stange, Løten og Elverum kommuner.
Etter nye observasjoner utenfor dette området, har Statsforvalteren nå inkludert flere kommuner i fellingsområdet. Den 20. mai dokumenterte Statens naturoppsyn (SNO) bilder av en ulv nord i Stange kommune. Den 21. og 22. mai ble det gjort synsobservasjoner av ulv ved Åkersvika og Børstadjordet i Hamar kommune.
Disse observasjonene er ikke kontrollert av SNO, men de har likevel ført til at fellingsområdet nå utvides.
Statsforvalteren har besluttet å utvide grensene for fellingsområdet basert på de nye observasjonene utenfor det opprinnelige skadefellingsområdet, samt mangelen på ytterligere observasjoner av ulv innenfor dette området, heter det i vedtaket datert 21. mai.
Utvidet fellingsområde
Den nye tillatelsen omfatter nå Stange, Nord-Odal, Hamar, Løten og Ringsaker kommuner, samt de delene av Elverum, Våler, Åsnes og Grue kommuner som ligger vest for Glomma. Tillatelsen gis med samme vilkår som tidligere, med unntak av punkt 2 som nå er endret. Fellingsområdet er nå avgrenset til Stange, Nord-Odal, Hamar, Løten og Ringsaker kommuner, samt de delene av Elverum, Våler, Åsnes og Grue kommuner som ligger vest for Glomma.