back to top

Svært få villrein var smittet av skrantesyke

- Advertisement -

Fasit etter nedslaktingen av villrein i Nordfjella viser at kun svært få av villreinen i området var smittet av skrantesyke.

Det opplyser Statens naturoppsyn (SNO) og Miljødirektorater når 200 prøver av reinsdyr gjenstår å analysere. Bare 18 av 1407 villrein har påvist skrantesyke etter analyser.

Alle kjente dyr er felt, to måneder før fristen, og nå gjenstår det å søke gjennom området for å sikre at det ikke er flere dyr igjen.

Nedslaktinga av villrein startet 7. november i fjor, der målet var å skyte hele bestanden i området, for om mulig å utrydde skrantesyken før den fikk spredt seg til andre deler av villreinbestanden i Sør-Norge.

Tre ulike fellingslag har vært i aksjon, og de har benyttet både snøskuter og helikopter. Det er skutt 1384 villrein, mens de resterende antas tatt av snøskred eller har dødd av andre årsaker.

– Jeg er imponert over innsatsen og effektiviteten til mannskapet som har gjort jobben. De har gjennomført et krevende oppdrag innenfor ei tidsramme knapt noen hadde trodd var mulig. Dette betyr også at vi både unngår inndriving og slipper å ta ut høydrektige simler, sier miljødirektør Ellen Hambro i Miljødirektoratet.

Nå ber direktoratet og Statens naturoppsyn folk i området være oppmerksomme og melde fra dersom de skulle se villrein i området.

– Framover vil SNO jobbe for å holde området fritt for hjortedyr fra andre områder. Det vil bli ført omfattende tilsyn. Spesielt blir det viktig å patruljere langs grensa mot Nordfjella sone 2, så det ikke trekker inn dyr derfra i sone 1, sier Hambro.

Fauna.nohttps://www.fauna.no
Takk for at du leser Fauna.no. Ta gjerne kontakt via Signal (kryptert) eller WhatsApp (kryptert) for telefon nummer 95844091. Send oss gjerne en vanlig e-post dersom du ikke trenger nettbeskyttelse: fauna@fauna.no

Mer fra forfatteren

Relaterte artikler

Advertisment

Siste nytt

Jubel blant verneorganisasjonene, men kritikken hagler mot fortsatt bunntråling

Regjeringen har i dag vedtatt å opprette tre store nullfiskeområder i Oslofjorden som forbyr all fiskeri- og fangstaktivitet. Miljøorganisasjonene jubler over de historiske tiltakene,...

Sportfiskerne mener seg urettferdig behandlet

Sportsfiskerne mener fiskeforbudet i Oslofjorden ikke er faglig begrunnet.

Drastisk skritt: Forbudt å fiske i store deler av Oslofjorden

Drastisk skritt: Forbudt å fiske i store deler av Oslofjorden

Meld deg på for å få de siste nyhetene fra Fauna.no

Vil vil gjerne sende deg våre nyheter. Vennligst skriv inn din e-postadresse og klikk «få nyhetsbrev». Enkelt og greit!