NOAH reagerer på at kjøttbransjen får ti miliarder kroner i statsstøtte. Samtidig er støtte til NOAH som organisasjon fortsatt ikke er tatt med i statsbudsjettet.
NOAH opplyser i forbindelse med lanseringen av statsbudsjettet at regjeringen lanserer i år «Det store norske Grøntløftet» for plantebasert mat, på 5 millioner kroner. NOAH har over mange år foreslått nettopp et slikt tiltak, men mener regjeringens tiltak knapt kan kalles en satsing:
– NOAH har lenge arbeidet for nettopp et fond for fremme av plantebasert mat. Men der det danske Plantefondet i år delte ut over 120 millioner DK, blir «Det store norske Grøntløftet» knapt et persilleblad med kun 5 millioner. Det er ironisk at regjeringen nå lanserer et «grøntløft», men insisterer på å fjerne støtte til NOAH med begrunnelse nettopp i vårt arbeid for plantebasert mat av hensyn til dyr og miljø. Videre er det et tankekors at over 10 milliarder kroner går til direkte støtte til husdyrproduksjonene for å «gjøre kjøtt billigere» – i tillegg til betydelig indirekte støtte, sier leder i NOAH, Siri Martinsen.
NOAH er også kritisk til andre deler av budsjettet, særlig med hensyn til øremerking av midler til dyrevelferd:
– Vi ser i år igjen at pengene til dyrepoliti ikke er øremerket eller nevnt i Justisdepartementets budsjett. Dette må til for at de skal bli brukt på økt rettsvern for dyr. Penger til Mattilsynet må også øremerkes dyrevelferd. Vi har sett at tidligere midler ikke er blitt brukt på dyrevelferd, og myndighetene må ta innover seg at øremerking av konkrete summer er helt nødvendig. Samtidig sløses det med penger til ulike formål som vil skade dyrs velferd – f.eks. subsidier til selfangst og tilskudd til hobbyjakt, sier Martinsen.
NOAH mener heller ikke regjeringens budsjett er rustet til å følge opp naturavtalen – særlig ikke i forhold til truede ville dyr:
– Det er ikke mulig å finne noe i budsjettet som tyder på at regjeringen vil styrke vernet av Norges mange truede dyr. De 170 millionene til «naturtiltak» inneholder få direkte tiltak for ville dyr. Tvert imot kan man frykte enda kraftigere forfølgelse av rovdyr fra noen av tiltakene. Fem millioner til forskning på sterkt truet jerv skal for eksempel ikke gå til bevaringstiltak, men til å forske på «hvordan jerven påvirker sau». Skogvernet reduseres dessuten med over 400 millioner, en uke etter lansering av naturmeldingen, i et sedvanlig grep for å sørge for at SV ikke får gjort annet enn å sloss om dette punktet igjen, sier Martinsen.