Regjeringens forslag om kraftig økte gebyrer i våpenforvaltningen møter motstand fra Norges Jeger- og Fiskerforbund (NJFF).
Norges Jeger- og Fiskerforbund reagerer på Justis- og beredskapsdepartementets forslag om høyere gebyrer og utvidet gebyrfinansiering i våpenforvaltningen. Organisasjonen frykter at kostnadene vil gjøre det vanskeligere for unge å begynne med jakt og sportsskyting.
Ifølge NJFF vil gebyret for en våpensøknad fra en jeger eller sportsskytter som allerede eier våpen, øke fra 745 til 2630 kroner. Det tilsvarer en økning på rundt 253 prosent.
For personer som søker om å låne våpen, kan gebyret øke fra 248 til 1070 kroner. Dette vil særlig kunne ramme ungdom og studenter.
Frykter dårligere rekruttering
NJFF mener gebyrene vil skape økonomiske barrierer for deltakelse i jakt og sportsskyting.
Forbundet kritiserer også forslaget om at gebyrinntektene skal dekke mer enn behandlingen av den enkelte søknad. Organisasjonen mener det er urimelig at brukerne skal finansiere kontroll, tilsyn og utvikling av digitale løsninger gjennom gebyrene.
NJFF viser til at digitalisering tidligere er blitt fremstilt som et tiltak som skulle effektivisere saksbehandlingen og redusere kostnadene. Forbundet har sendt innspill til Stortingets justiskomité og varsler at det også vil delta i muntlig høring. NJFF mener allmennhetens tilgang til jakt og fiske må sikres, uavhengig av økonomisk bakgrunn.






