Du ser bare én av sakene
Denne artikkelen er bare én del av dekningen. Som abonnent får du tilgang til alle sakene på fauna.no.
Allerede abonnent? Logg inn
Aktivt Rovdyrvern mener vedtaket om lisensjakt på ulv er ulovlig, livstruende for bestanden og i strid med både norsk lov og internasjonale forpliktelser. De har nå sendt inn en klage som krever at hele vedtaket blir ugyldiggjort.
Aktivt Rovdyrvern (ARV) har levert en formell klage på vedtaket der rovviltnemndene i Oslo, Akershus og Østfold og Hedmark åpner for lisensfelling av 12 ulver utenfor ulvesonen vinteren 2025/2026. Totalt kan 22 ulver bli skutt på lisensjakt i Norge kommende sesong.
ARV hevder at rovviltnemndene ikke har myndighet til å fatte vedtaket fordi bestanden ligger på bestandsmålet, ikke over – noe som er et krav for å utløse vedtaksmyndighet. Med den foreslåtte kvoten frykter organisasjonen at Norge neste år havner under bestandsmålet.
Troféjakt på kritisk truet art
Organisasjonen mener lisensjakten ikke kan legitimeres som bestandsregulering eller vern av beitedyr, men i realiteten er en troféjakt. Ulven klassifiseres som kritisk truet i Norge, og bestanden holdes, ifølge ARV, nede på et unaturlig lavt nivå gjennom årelang avskyting.
STØTT FAUNA.NO
Vil du være med og styrke Fauna.no?
Enten du følger Fauna.no ofte eller bare stikker innom av og til, kan du støtte arbeidet vårt. Fauna.no skal være på naturens og faunaens parti, løfte fram det som trues, stille kritiske spørsmål og gi plass til saker som ellers lett blir oversett.
Du bestemmer selv hvor mye du vil bidra med.
Åpne Vipps og søk etter 658029.
Søk 658029 i Vipps
Skann med Vipps
Velg beløpet selv
Frivillig engangsstøtte – ingen abonnement eller binding.
De peker også på at tap av beitedyr i områder utenfor ulvesonen er svært begrenset. Dermed kan fellinger ikke begrunnes i hensynet til husdyr.
Strid med Naturmangfoldloven
I klagen vises det til Naturmangfoldloven, som slår fast at forvaltningen skal sikre levedyktige bestander i artenes naturlige leveområder. ARV viser til at ulvebestanden i Norge i dag – 20 år etter at man hadde 40–60 dyr i landet – fortsatt er like lav eller lavere.
Organisasjonen kaller det dramatisk at Norge, sammenlignet med andre land, har en så omfattende og restriktiv jaktpolitikk på ulv.
Ulovlig jakt og genetiske utfordringer
Et viktig poeng i klagen er at halvparten av dødsfallene hos ulv ifølge forskningsinstituttet NINA stammer fra ulovlig jakt. ARV mener dette må tas med i vurderingen, da bestanden allerede er under hardt press.
De peker også på at tilførselen av genetisk friske ulver, særlig fra Finland og Russland, nesten har stoppet opp. I perioden 2016–2023 ble 14 av 15 innvandrende ulver skutt før de rakk å bidra til bestanden. Det gjør at innavlsproblematikken nå er svært alvorlig.
Internasjonal kritikk mot Norge
Norsk ulveforvaltning er allerede under press fra internasjonalt hold. Bernkonvensjonen har åpnet sak mot Norge på grunn av det de omtaler som en «hasardiøs forvaltning» av arten.
ARV mener rovviltnemndene fullstendig ignorerer denne kritikken, og i stedet bidrar til å forsterke konfliktnivået gjennom det de omtaler som ulvefiendtlige vedta, går det fram av klagen.
Krever at vedtaket ugyldiggjøres
I sitt brev til statsforvalterne og rovviltnemndene konkluderer ARV med at vedtaket er lovstridig, uansvarlig og konfliktøkende. De mener rovviltnemndene verken ivaretar sitt lovpålagte mandat eller de internasjonale konvensjoner Norge er bundet av. Vedtaket begjæres ugyldiggjort av organisasjonen.





