Klimaendringene fører til at havet stiger, og norske kystkommuner står uten midler eller støtte til nødvendige tiltak, advarer Miljødirektoratet. – Dette krever handling nå, sier direktør Ellen Hambro.
– Klimaendringer fører til at havnivået stiger og som kystnasjon er Norge utsatt for havnivåstigning, høye vannstander og bølgepåvirkning. Skal vi lykkes med å tilpasse samfunnet til disse endringene, bør en statlig myndighet få ansvaret for å koordinere og følge opp arbeidet. I dag er det ingen som har dette overordnede ansvaret, og det er en utfordring, sier Ellen Hambro, direktør for Miljødirektoratet.
Det er i en ny rapport fra Miljødirektoratet det pekes på at hele norskekysten vil merke konsekvensene av havnivåstigning, dersom dagens globale oppvarming fortsetter. Springflo og oversvømmelser kan bli normalen i områder som Bryggen i Bergen, og utfordringene vil strekke seg langt inn i fremtiden.
– Når havet stiger vil utsatte områder oversvømmes oftere, og vannet vil nå lenger inn på land. Dette er endringer som ikke vil stoppe, selv om vi kutter utslippene raskt. Derfor må vi tenke langsiktig og bruke andre strategier enn i annet klimatilpasningsarbeid, sier Ellen Hambro, direktør i Miljødirektoratet.
Kommunene står alene
Daglig ser norske kystkommuner konsekvensene av et stigende havnivå. Likevel mangler de offentlige midlene som kreves for å sikre eksisterende bygg og infrastruktur. I stedet må kommunene selv prioritere tiltak og bære kostnadene.
– Det er uheldig at dagens system gjør at små kommuner i utfordrende økonomiske situasjoner ikke eller i liten gard får gjennomført nødvendige tiltak. Muligheten til å kartlegge og gjennomføre tiltak varierer med kommunenes ressurser og kompetanse, sier Hambro.
For eksisterende bebyggelse er utfordringene særlig store, da statlige støtteordninger i dag ikke omfatter kartlegging eller sikring mot høye vannstander og bølgepåvirkning.
Kunnskapshull hemmer planleggingen
I tillegg til økonomiske utfordringer, viser gjennomgangen fra Miljødirektoratet at det fortsatt mangler viktig kunnskap om bølgepåvirkningen langs kysten. Dette gjør det vanskelig for kommunene å planlegge for fremtiden.
– Kommunene etterspør et datagrunnlag som kan si noe om hvordan bølgene vil påvirke deres kommune i fremtiden. Bølger kommer på toppen av et økende havnivå og høy vannstand, og kan føre til store skader. Bølgenes høyde og lengde vil variere med lokale forhold langs kysten, sier Hambro
Rapporten peker også på at samfunnets samlede kostnader ved havnivåstigning, og hvilke tiltak som bør prioriteres, ikke er tilstrekkelig vurdert.
Etterlyser statlig ansvar
Miljødirektoratet foreslår nå at én statlig myndighet får hovedansvaret for å håndtere havnivåstigning i Norge. Direktør Ellen Hambro mener dette vil være avgjørende for å sikre en helhetlig og rettferdig tilnærming.
Miljødirektoratet er nå i gang med å vurdere hvilke tiltak som bør prioriteres. Resultatet av denne gjennomgangen skal presenteres for Klima- og miljødepartementet senere i år.