Du ser bare én av sakene

Denne artikkelen er bare én del av dekningen. Som abonnent får du tilgang til alle sakene på fauna.no.

Les alle sakene

Ferske tall fra Landbruksdirektoratet viser at lagrene av reinkjøtt har sunket kraftig de siste månedene. Eksperter mener dette kan føre til prisøkning og begrenset tilgjengelighet utover sommeren.

Nye tall fra Landbruksdirektoratet viser at lagerbeholdningen av reinkjøtt har falt til 611 510 kg i mai 2025. Dette er en nedgang på over 22 prosent siden februar, da lagrene inneholdt 786 929 kg reinkjøtt.

Den største nedgangen ser man i kategorien skrotter, hvor lagerbeholdningen er mer enn halvert fra februar til mai. I februar var det lagret 210 853 kg skrotter, mens beholdningen i mai er nede i 80 028 kg.

Kraftig nedgang i flere kategorier

Tallene fra Landbruksdirektoratet viser en jevn nedgang i den totale lagerbeholdningen gjennom våren. Fra februar til mars sank lagrene med 31 326 kg, mens nedgangen fra mars til april var på hele 101 580 kg.

STØTT FAUNA.NO

Vil du være med og styrke Fauna.no?

Enten du følger Fauna.no ofte eller bare stikker innom av og til, kan du støtte arbeidet vårt. Fauna.no skal være på naturens og faunaens parti, løfte fram det som trues, stille kritiske spørsmål og gi plass til saker som ellers lett blir oversett.

Støtt med Vipps #658029 Støtte til Fauna.no

Du bestemmer selv hvor mye du vil bidra med.

Åpne Vipps og søk etter 658029.

Søk 658029 i Vipps

QR-kode for støtte til Fauna.no Skann med Vipps Velg beløpet selv

Frivillig engangsstøtte – ingen abonnement eller binding.

Fra april til mai fortsatte trenden med en reduksjon på ytterligere 42 513 kg, noe som bringer den totale lagerbeholdningen ned til 611 510 kg i mai.

Særlig kategorien «steik» har sett en betydelig reduksjon, fra 54 469 kg i februar til 39 190 kg i mai, en nedgang på over 28 prosent.

Kan påvirke markedet

Landbruksdirektoratet oppdaterer tallene for lagerbeholdning av reinkjøtt hver måned. Tallene hentes fra slakterier med rapporteringsplikt, som representerer 80-90 prosent av markedet.

Ifølge Markedsutvalget for reinkjøtt, som nylig har godkjent sin markedsplan for 2023-2025, er et av hovedmålene å «sikre reinkjøttet oppmerksomhet og bidra til kjøpsutløsende adferd hos forbruker».

Den synkende lagerbeholdningen kan potensielt påvirke både tilgjengelighet og priser i markedet, noe som kan bli en utfordring for både forbrukere og reinkjøttbransjen.

Sesongvariasjoner

Det årlige slaktekvantumet av rein har de siste fem årene ligget på rundt 1600 tonn helslakt, tilsvarende 1100-1200 tonn nedskåret reinkjøtt.

Troms og Finnmark står for over 60 prosent av det totale antallet slaktedyr, noe som utgjør omkring 1000 tonn reinkjøtt. De sørlige områdene fra Nordland og sørover står for de resterende 40 prosentene, tilsvarende i underkant av 600 tonn.

Meld deg på nyhetsbrevet

Meld deg på Faunas gratis nyhetsbrev for å holde deg oppdatert om saker publisert på fauna.no.

Vi spammer ikke! Les vår personvernerklæring.

Takk for at du leser Fauna.no. BLI ABONNENT: Som abonnent (FAUNA+) støtter du redaksjonens arbeid. Send oss gjerne tips om saker til vår e-post: fauna@fauna.no. Send eventuelt kryptert melding via Telegram eller WhatsApp til 95844091.