Støtt journalistikken

Støtt Fauna.no – tett på naturen

Din støtte gjør at Fauna.no kan være tettere på naturen – og det som står på spill.

Frivillig bidrag – én gang eller månedlig
QR-kode for støtte til Fauna.no med Vipps Skann med mobilen

Norsk Folkehjelp reagerer kraftig på at regjeringen ikke følger opp Stortingets lovede satsing på redningstjenesten. Etter ekstremværet Amy mener organisasjonen at manglende midler setter liv i fare.

Norsk Folkehjelp advarer om at den frivillige redningstjenesten i Norge er under press, til tross for Stortingets vedtak om økt satsing. Regjeringen har ikke bevilget midlene som skulle styrke beredskapen allerede fra 2026.

– Det haster å komme i gang med opprustingen av de frivillige redningsorganisasjonene. Ekstremværet Amy viste hvorfor, sier generalsekretær Raymond Johansen.

I 2024 rykket Norsk Folkehjelps frivillige redningsmannskaper ut på mer enn 500 oppdrag – en rekord og en tydelig påminnelse om økende behov. Også 2025 ligger an til å bli et travelt år for de som gjør jobben uten lønn, men med fullt ansvar.

Frivillige er ryggraden i beredskapen

– Vi vet at de frivillige i redningstjenesten leverer en livsviktig beredskap over hele landet. Vi vet også at denne beredskapen er svært kostnadseffektiv, bidrar til å styrke egenberedskapen i befolkningen og er viktig for tilliten i samfunnet vårt. Derfor er vi utålmodige. Vi står klare til å øke kapasiteten og vi er skuffet over at regjeringen holder igjen satsingen, sier Johansen.

Støtt journalistikken

Støtt Fauna.no – tett på naturen

Din støtte gjør at Fauna.no kan være tettere på naturen – og det som står på spill.

Frivillig bidrag – én gang eller månedlig
QR-kode for støtte til Fauna.no med Vipps Skann med mobilen

Han peker på at økt ekstremvær og krevende redningsforhold både i fjell og langs kysten krever flere frivillige, bedre utstyr og ny teknologi dersom den nasjonale beredskapen skal holde tritt med naturkreftene.

Ny teknologi under ekstremværet Amy

Under ekstremværet Amy ble ny teknologi brukt for første gang. De frivillige redningsmannskapene sikret mobildekning og internett til lokalsamfunn og helseinstitusjoner som ellers ville stått isolert.

– Det er ikke til å komme fra at frivilligheten er en viktig del av kriseresponsen i landet vårt. Vi har utstyr og kapasitet det offentlige mangler i disse situasjonene, sier Johansen. For Norsk Folkehjelp er budskapet tydelig: uten umiddelbar finansiering vil den frivillige redningstjenesten tape terreng når neste storm rammer.

Meld deg på nyhetsbrevet

Meld deg på Faunas gratis nyhetsbrev for å holde deg oppdatert om saker publisert på fauna.no.

Vi spammer ikke! Les vår personvernerklæring.

Takk for at du leser Fauna.no. BLI ABONNENT: Som abonnent (FAUNA+) støtter du redaksjonens arbeid. Send oss gjerne tips om saker til vår e-post: fauna@fauna.no. Send eventuelt kryptert melding via Telegram eller WhatsApp til 95844091.