Ni fiskere fikk først nei. Etter klage får de nå til sammen 17 millioner kroner – fra en pott som er bygget opp etter at de selv ble nektet å fiske i egen fjord.
Ni Oslofjorden-fiskere som tidligere fikk avslag på søknad om miljøstøtte, får nå medhold i sine klager og tildeles til sammen 17 millioner kroner. Alle er berørt av nullfiskeområdene som er innført i fjorden.
– Jeg er glad for at vi kan gi støtte til flere fiskere som har søkt om penger til gode prosjekter for Oslofjorden. Ingen kjenner fjorden bedre enn dem og de spiller en viktig rolle i arbeidet med å redde Oslofjorden, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen.
Pengene skal blant annet gå til å fjerne tapte fiskeredskaper, marint søppel og båtvrak fra fjorden. Flere av fiskerne får også støtte til å bygge om båtene sine, slik at de kan brukes mer effektivt i oppryddingsarbeidet.
Klaget etter rekordtildeling
Tidligere i år ble det delt ut rekordstore summer til 64 miljøprosjekter for Oslofjorden. Fordi midlene var begrenset, fikk likevel flere søkere avslag. Av disse valgte 18 å klage, og departementet har nå behandlet de fleste sakene.
Opprinnelig var det satt av nesten 100 millioner kroner til restaureringstiltak i fjorden. Av dette ble 7 millioner kroner holdt tilbake nettopp for å kunne dekke klagesaker. I revidert nasjonalbudsjett ble ordningen i tillegg styrket med 65 millioner kroner, noe som har åpnet for å støtte enkeltfiskere med gode prosjekter.
– Fiskeforbudet har vært krevende for mange. De ekstra midlene gjør at vi nå kan støtte flere gode prosjekter. Det betyr både mer opprydding i Oslofjorden og nye oppdrag for fiskere som er påvirket av nullfiskeområdene, sier Bjelland Eriksen.
Departementet har prioritert å få behandlet klagene før sommeren, slik at fiskerne skulle få svar raskt. Selve utbetalingen kommer så fort som mulig etter sommerferien.
Mer i vente til høsten
Ifølge statsråden er det fortsatt god plass igjen i ordningen.
– Det er fortsatt rundt 55 millioner kroner igjen i ordningen som skal gå til restaureringstiltak. Disse pengene lyser vi ut etter sommeren og håper på enda flere prosjekter som skal bidra til å redde Oslofjorden, sier Bjelland Eriksen.
De resterende midlene skal med andre ord lyses ut i en ny runde etter sommeren, og flere Oslofjorden-fiskere kan dermed få mulighet til å søke om støtte til egne restaureringsprosjekter.
