Du ser bare én av sakene
Denne artikkelen er bare én del av dekningen. Som abonnent får du tilgang til alle sakene på fauna.no.
Allerede abonnent? Logg inn
55.000 tonn plast fra 30 prosent av plastprodusentene i Norge betaler ikke avgift for gjenvinning av plast. Det skriver NRK.
Dermed taper returselskapene store summer. Plasten kan dermed bli brent.
– Her ruller det mange «gratispassasjerer». Det betyr at de ikke er med på å finansiere inn som de er pålagt til å gjøre, mens denne emballasjen fortsatt finnes i markedet.
Det sier administrerende direktør Britt Mathisen Limo i Remiks miljøpark i Troms. Dette er et kommunale renovasjonsselskap.
STØTT FAUNA.NO
Vil du være med og styrke Fauna.no?
Enten du følger Fauna.no ofte eller bare stikker innom av og til, kan du støtte arbeidet vårt. Fauna.no skal være på naturens og faunaens parti, løfte fram det som trues, stille kritiske spørsmål og gi plass til saker som ellers lett blir oversett.
Du bestemmer selv hvor mye du vil bidra med.
Åpne Vipps og søk etter 658029.
Søk 658029 i Vipps
Skann med Vipps
Velg beløpet selv
Frivillig engangsstøtte – ingen abonnement eller binding.
Hun opplyser til NRK at selskaper som produserer eller importerer over ett tonn emplallasje må være med i et returselskap, og betale miljøgebyr.
– Ordningen er finansiert av dem som leverer emballasje. Vi vet at det er ganske mange produsenter som ikke er med, og dermed er «gratispassasjerer», sier hun til NRK.
